ישנם מספר סוגים של מטהרי אוויר, פילטרים ויוניזאטורים

מטהר אוויר איכותי לא  מבשם את האוויר ומעלים את הריח הרע, אלא שואב את החלקיקים הקטנים שבאוויר. מערכת טיהור טובה מנקה את האוויר מריחות רעים, עשן, נבגים אבק, גזים וחלקיקים נוספים המתעופפים בחדר.


יתרון בריאותי

אנשים רבים הינם אלרגיים לסוגים שונים של חומרים. אדם שאלרגי לחיות מחמד הוא בעצם רגיש לחיידקים מיקרוסקופיים הנמצאים על הפרווה או על העור של החיה. אותם החלקיקים מתעופפים ברחבי החדר ובסופו של דבר חודרים למערכת הנשימה. במקרים מסוימים מדובר בהתעטשות, במקרים אחרים אשפוז. שימוש מטהרי אוויר יכול לעזור משמעותית בהתמודדות עם אלרגיות. באותה צורה המטהרים מנקים את האוויר מאבק.


טכנולוגיות מטהרי האוויר

ישנם מטהרי אוויר שונים שעובדים לפי מערכות וטכנולוגיות שונות. המטהר הנפוץ ביותר הוא אלקטרוני שמשתמש בחשמל סטטי על מנת ללכוד את החלקיקים השונים ואת המזהמים. מטהר אוויר פופולארי נוסף הוא כזה הפולט יונים לחלל הבית. היונים מפרקים את החלקיקים ובכך החדר נשאר נקי ומטוהר. ישנם מכשירים נוספים , האוזונטורים,העובדים בטכנולוגיה שונה ומסוכנת לחלוטין לבריאות והנושם והשוהה בסביבתם מאחר והאוזנטור מייצר אוזון ומחמצן החלקיקים.
מסננים

מערכות שונות לטיהור האוויר בנויות ממסננים מותאמים. בדרך כלל רמת הטיהור היא 95% מהחלקיקים שבחלל, בהתאם לצרכי הלקוח. ככול שמכשיר עובד, כך הוא צובר בתוכו יותר לכלוך ויש להחליף את המסנן. מסננים אלקטרוסטיים הינם מסננים רחיצים ואין בעיה לפרק את המסנן, לשטוף אותו במים ולהחזיר למקום. במידה ומזניחים את הניקיון של המסנן המצב עשוי להגיע לכדי כך שהמטהר למעשה פולט לחלל החדר בחזרה את הלכלוך. מסיבה זו יש להשקיע בניקיון ובתחזוקה שוטפת.


זיהום אוויר בישראל

מזה שנים שמחרים מגלים שוב ושוב שרמות הזיהום בחלקים שונים בארץ גבוהה ביותר. באיזור מפרץ חיפה למשל פועלים מפעלי זיקוק הפולטים לאוויר שלל גזים מסוכנים. הגז הזה מתפזר בעיר חיפה וגורם לבעיות בריאותיות. העיר בני ברק גם היא מובילה ברשימת המזהמות. איזור התעשייה בעיר יוצר גלים של לכלוך וזיהום אוויר. תופעות הלוואי הבריאותיות של זיהום האוויר מאופיין בבעיות בדרכי הנשימה, סחרחורות, כאבי ראש ועוד. רבים מהדיירים באיזורים אלו שוקלים לעזוב למקומות בהם איכות החיים טובה יותר.


היכן להתקין מטהרי אוויר

המקומות בהם ישנם כמות גדולה ביותר של חלקיקים מסוכנים הם תחומי התעשייה והייצור. מפעלים הפולטים גזים וחלקיקי חומרים אל חלל האוויר עלולים לפגוע בעובדים שלהם. כנ"ל מטבחים בהם מרכיבים שונים יוצרים ריח לא נעים. משרדים אליהם אין פתח גישה של חלון צריכים תחלופה של אוויר וזה ניתן להשיג באמצעות מטהרי אוויר מותאמים אישית.